 |

Tak wygladała komunistyczna propaganda plakatowa
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć (otworzy się w nowym oknie)
Sprawa w tym tkwi, że kościół, episkopat, szczególnie kardynał Wyszyński przeciwstawia chrzest Polsce Ludowej i kardynał Wyszyński dalej mówił. Mówił konkretnie 3 stycznia w Gnieźnie. Mówił w ten sposób... My niestety musimy nagrywać jego kazania... Prawda... Musimy wiedzieć... Ja mam jego kazanie nagrane. I... O tak powiada: /tu przytacza kazanie, które się kończy zdaniem Wyszyńskiego: "Będziemy zaświadczać o naszej obecności w świecie chrześcijańskim i katolickim jako przedmurzu chrześcijaństwa"/. A co to jest - towarzysze - przedmurze? To trzeba by sobie postawić pytanie: A co jest za tym murem? Za murem Związek Radziecki! Za murem - jak by powiedział kardynał Wyszyński - jest bezbożny ateizm, komunizm. /teraz Gomułka uderza głośno ręką w stół/ I my przedmurze, my Polskę będziemy wiązać z Zachodem, bo nam to i owo... to i owo nam. Wy macie politykę, macie stanowisko polityczne, macie linię polityczną, którą nam chcą narzucić. Nie nam! Nam nie narzucą. Narodowi też nie narzucą. W tej sprawie nigdy nie uwierzę biskupom polskim, którzy milczą na nasze zarzuty! /rozlegają się oklaski/
tow. Edwarda Gierka
Fragmenty przemówień
Towarzyszki i towarzysze, mieszkańcy Warszawy, rodacy! Dzień I Maja to również nasze, polskie święto. Socjalizm wrósł głęboko w życie naszej ojczyzny. Ukształtował myśli, ambicje i dążenia milionów Polek i Polaków. Przed kilkoma miesiącami na VII zjeździe Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wytyczyliśmy program wyrosły z patriotycznych aspiracji naszego narodu. Droga dalszego rozwoju kraju i podniesienia jakości warunków życia prowadzi poprzez wyższą jakość pracy. (...)
Plenum w 1979r.: (...) Wykonanie tych zadań wymagać będzie uporu, wymagać będzie zdwojonych wysiłków, a niekiedy nawet i wyrzeczeń. Stawiamy, drodzy towarzysze, sprawę jasno, bez niedomówień, bo tylko w ten sposób można pozyskać miliony patriotów do myślenia i do działania w imię żywotnych interesów naszego państwa i naszego narodu. (...)
tow. Władysława Kowalskiego
Fragment przemówienia, na Kongresie Ruchu Narodowego
Rozbicie ruchu ludowego było dziełem burżuazji i obszarnictwa - wrogów chłopskich mas pracujących. Dziś, gdy masy pracujące pod przewodem klasy robotniczej rozbiły burżuazję i obszarnictwo jednoczymy ruch ludowy na zawsze, albowiem nie ma sił, które potrafiłyby dokonać nowego rozbicia ludowego. Warunkiem naszej trwałej jedności jest również wspólna nam wszystkim postawa ideologiczna zdobyta w ogniu walki z mikołajczykowską reakcją i burżuazyjnymi naleciałościami ideologicznymi w ruchu ludowym. Nasze zjednoczone Stronnictwo Ludowe podejmie jeszcze silniej walkę o usunięcie krzywdy i wyzysku na wsi, o zbudowanie Polski, w której nie będzie już nigdy krzywdzicieli i pokrzywdzonych, nie będzie bogaczy i biedaków.
W czasie obowiązywania stanu wojennego osoby naruszające wprowadzone nakazy, zakazy, obowiązki i ograniczenia, podlegają obostrzonej odpowiedzialności karnej za przestępstwa lub wykroczenia w postępowaniu doraźnym lub przyśpieszonym.
Osoby mające ukończone lat 17, w stosunku, do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż pozostając na wolności prowadzić będą działalność zagrażającą bezpieczeństwu państwa mogą być internowane w ośrodkach odosobnienia na czas obowiązywania stanu wojennego - na podstawie decyzji komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej.
W stosunku osób do pełniących służbę wojskową i służbę w jednostkach zmilitaryzowanych oraz służbę w obronie cywilnej - stosowana będzie za przestępstwa popełnione w związku z tą służbą odpowiedzialność karna przed sądami wojskowymi według przepisów odnoszących się do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej w czasie wojny.
Podaje się również do publicznej wiadomości, że w przypadku zbiorowego lub indywidualnego bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub wolności obywateli albo mienia społecznego, indywidualnego lub osobistego znacznej wartości, a także zagrożenia lub zajęcia budynków administracji państwowej lub organizacji politycznych oraz ważnych obiektów i urządzeń gospodarki narodowej albo obiektów ważnych dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, obok indywidualnych i zespołowych działań funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i innych formacji powołanych do ochrony porządku publicznego mogą być wprowadzane oddziały i pododdziały sił zbrojnych (wojska), przy czym wszelkie te siły uprawnione są do użycia środków przymusu bezpośredniego w celu przywrócenia spokoju, ładu i porządku publicznego.
Jednak punktem bifurkacji jest również pamięć komunizmu i Związku Radzieckiego. Zachód wiedział "socjalizmu w akcji", z których wschodnia część kontynentu czynienia od II wojny światowej. Wspomnienia z czerwonym tutaj odnoszą się przede wszystkim do działalności potężne partie komunistyczne we Francji i Włoszech w latach powojennych, a także zagrożenia ze strony ZSRR w okresie zimnej wojny, która hamuvala obecności wojskowej w Europie. To doświadczenie nie jest porównywalne z tragicznych codziennych krajach na Środkowym i Wschodnim.
Doskonała przeszłość, inna pamięć obciążenie stosunków z Rosją i ZSRR oraz roli interesów gospodarczych i strategicznych wyjaśnić różne podejście do Rosji Putina w Warszawie, Wilnie, Berlinie, Paryżu, Londynie i Pradze.
Zasadniczą sprawą, która dzieli pamięć historyczną UE, jest również kwestia Holokaustu i los Żydów. Podczas gdy wspólnota europejska została wykonana w celu zapobieżenia powrotowi do przestępstwa Świat na Zachodzie przez 20 lat po wojnie o ludobójstwie woleliby nie pamiętać. Temat, fundamentalne znaczenie dla zrozumienia nazizm milczy. Ale w następnych dziesięcioleciach stopniowo zajmował centralne miejsce w tamtejszej pamięci. Paradoksalnie, ta ewolucja była wynikiem vidsunennya tle innych narodów cierpiących z rąk nazistów i zbrodni komunizmu. Europa Wschodnia, gdzie istniały silne tradycje antysemityzmu i gdzie rozpoczęła dziedzictwo procesie Zagłady, w rzeczywistości, dopiero po 1989 roku, biorąc pod uwagę trudne europejskiej wizji przeszłości, w której Żydzi zajmują centralne miejsce i Środkowej.
Powrót, do początku strony
|
|