Site Navigation
Home
Forum dyskusyjne
Materiały tekstowe
Materiały dźwiękowe
Materiały filmowe
Materiały fotograficzne
Statystyki

 

 

Godło PRL

Obchody Święta 1 Maja w czasach PRL

 

Fragnent filmu z Pochodu jaki przeszedł ulicami Szczecina w dniu 1 Maja 1975r.

(plik w formacie Windows Media Player czas 0,45 min.)

 

Kliknij aby odtworzyć film.

 

Poniżej zdjęcia z pochodu jaki przeszedł ulicani Olsztyna woj.warmińsko-mazurskie (dawniej olsztyńskie) w dniu:

1 Maja 1984r.

na wszystkich zdjęciach, na pierwszym planie widoczni są pracownicy,

Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Olsztynie wraz z rodzinami.

 

 

Oczekiwanie przed wyruszeniem na trasę pochodu, ul. 1 Maja

Nadal oczekiwanie przed wyruszeniem na trasę pochodu, ul. 1 Maja

 

 

Pochód ruszył, przemarsz jedną z głównych ulic Olsztyna Al. Zwycięstwa, obecnie Aleja Marszałka Piłsudskiego.

Powyższe zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów autora strony.

 


Pochód 1 Majowy w Moskwie 2001r. Na pierwszym planie transparenty z hasłami propagandowymi.

W smyczy Stalina

Jednak Francuska Partia Komunistyczna pozostał narzędzie Kominternu, po prostu słuchając nakazów sowieckiej polityki zagranicznej i jest tylko trybikiem w globalnym systemie komunistycznym.

Po pierwsze, ta funkcja działa PCF objawia się na wczesnym etapie II wojny światowej, w czasie tzw małżeństwa dyplomatycznej wygody między ZSRR i Niemcami. Po sojusz Stalina z linii hitlerowskiej, 1 października 1939 roku podczas "fałszywych wojny" państw zachodnich wobec kierownictwa III Rzeszy z PCF wystosował pismo do przewodniczącego Izby Deputowanych Parlamentu francuski Edouard Herriot wymagających natychmiastowego rozpoczęcia rozmów pokojowych z Hitlerem.

Lojalność wobec lidera. Gazeta l'Humanité -Official FCP ciała - nie skupylasya chwalić Józef Stalin

Do czerwca 1941 roku (na początku niemieckiej agresji na ZSRR) komunistycznych gazet bezlitośnie "tyrana" Francuzi i Brytyjczycy "burżuazji" na utrzymanie "imperialistycznej wojny" przeciwko Fuhrera i wezwał go do podpisania traktatu pokojowego z ZSRR "do wzmocnienia światowego pokoju na świecie." Anti-patriotyczne i zasadniczo zdradziecka polityka komunistów, którzy mówili o porażce jego kraju w wojnie z Niemcami była w zgodzie z polityką zagraniczną Kremla przedstawił Mołotow - Ribbentrop 23 sierpnia 1939-go.

We wrześniu tego samego roku przez anty-narodowego stanowiska rządu francuskiego zawiesił działalność PCF, który przeniósł się pod ziemią, nadal jednak zadzwonić do walki z wewnętrznym (klasy) zamiast zewnętrznego wroga. W listopadzie 1939 roku trybunał wojskowy skazał PCF Sekretarza Generalnego Maurice Thorez za dezercję z armii francuskiej do sześciu lat więzienia, aw lutym 1940 roku pozbawił go obywatelstwa Republiki. "Syn ludzi" (jak nazywał się w swojej autobiografii francuski sekretarz generalny) z sowieckiego paszportu potajemnie poleciał do ZSRR, gdzie pozostał aż do jesieni 1944 roku, w oczekiwaniu rządowej amnestii.

Czytaj więcej: znaki znikną, ale nie zniknie

Francuski pacyfistą retoryka komunistów została zintensyfikowana tajne negocjacje z Niemców po zajęciu kraju w czerwcu 1940 roku wydaniem legalizacja gazety L'Humanité. Nienumerowane wydanie wydanie w dniu 19 czerwca, nawet zawarte oficjalny naziści Komunikat wydany dekret ich siły militarnej, sprawozdania klęsce armii francuskiej.

Legitymizacja przez rezystans

Po wydarzeniach z 22 czerwca 1941 roku na bezpośredni rozkaz z Moskwy PCF się w pozycji walki zbrojnej przeciwko okupantom i stopniowo był w stanie wygrać jeden z przywódców francuskiego ruchu oporu, przewrócił się na arenę walki klasowej (w stosunku do "bogatych" i bourgeois) na krajowe ( przeciwko niemieckim najeźdźcom). "Wojny imperialistycznej" nagle stać się "uczciwe i patriotyczne."

Poprzez udział w PCF antyhitlerowskiej rezystansu ruch może wydostać się z niemal całkowitej izolacji (po anty-narodowego demarche 1939-1941) i przywrócić legitymację francuskiej partii, która walczy najeźdźców i uznanie innych partii i ruchów politycznych zaprojektowany w celu rozwiązania powojenne losy republiki , Wybitne osiągnięcia organizacji partii komunistycznej we francuskim ruchu oporu w czasie II wojny światowej stał się jednym z podstawowych mitów, które karmione narodowej pamięci o komunizmie w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Dywidendy przywódca ruchu anty-nazistowskie FCP aktywnie stara się wykorzystać do wzmocnienia swoich wpływów w tym kraju. Po wygraniu CHA pod Stalingradem i Kurskiem 1943 i rosnące międzynarodowe uznanie ZSRR, tej siły politycznej, kierunki Stalina podjęli kilka prób uzurpować sobie pozycję "ekskluzywne" w ruchu oporu w kraju i pokonać General de Ґollya - szef "Francji Free" w Londynie aby w końcu przejąć władzę.

Oczywiście, zwolennicy Maurice Thorez nadzieję powtórzyć sukces Lenina, który w 1918 roku był w stanie "wyłączyć" wojny imperialistycznej w cywilne "i tym samym wygrał w Rosji. Jednak sytuacja międzynarodowa i krajowa - obecność wojsk amerykańskich na terytorium Francji i talent polityczny Charles de Ґollya - uniemożliwił realizację tej strategii.

 

Obchody święta 1 Maja w Polsce 1978r.

 

Powrót, do początku strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Reklama

 

 

 

 

Polecane strony

 

 

Kontakt

 

e-mail

 

>> Formularz kontaktowy <<

 

Copyright © Jan Dąbrowski 2008

designed by Jan Dąbrowski 2008

AllinShopy - smart online shopping . www.perldesignpatterns.com . of these . Retrocomputingnews.com/ . thewatchfulear.com