Site Navigation
Home
Forum dyskusyjne
Materiały tekstowe
Materiały dźwiękowe
Materiały filmowe
Materiały fotograficzne
Statystyki

 

 

Godło PRL

Materiały PRL-owskich gazetek szkolnych:

Położenie mas pracujących w Polsce burżuazyjnej

Patriotyzm socjalistyczny i internacjonalizm proletariacki

Walka z sanacją i faszyzacją życia społeczno-politycznego w Polsce międzywojennej

Jak rozpoznać sanacyjnego imperialistę?

Najazdy imperialistów-obszarników na Polskę.

 

W dużej mierze te wydarzenia wpłynęły w nowej linii Stalina i jego znaczeniu dla rządu i ostatniej próbie powrotu do Francji w kategoriach wielkich mocarstw, aby stanowić podstawę jego kontynentalnej przeciwwagę dla dominacji anglosaskiego w Europie Zachodniej. Jednak komuniści francuscy kazano "ukryć broń" i czekać na moment na "atak".

Scenariusz Stalin niemal dokładnie realizowane we Francji 1946 roku, gdy generał de Ґoll powodu taktycznych różnic z sojusznikami zrezygnował ze stanowiska szefa rządu, co pozwoliło na PCF prowadzi do wysokości politycznych i wygrać w wyborach parlamentarnych w listopadzie 1946 roku 28% głosów. Był to największy wzrost od partii komunistycznej w historii politycznej Francji. W Zgromadzeniu Narodowym Maurice Torez nie mają kilka miejsc, aby stać się premier i zająć najwyższy urząd w IV RP. To jednak nie przeszkodziło komunistów do zdobycia ważnych tek ministerialnych.

Głównym rezultatem zwycięstwa wyborczego komunistów był ostatnim tworzenie polaryzacji struktury przestrzeni politycznej Francji po II wojnie światowej, z wyraźnym podziałem na lewicę i prawicę biegunów i słabym centrum.

Wydaje się, że droga do zdobycia władzy przez komunistów w ramach modelu "demokracji ludowej" został otwarty. Jednak w maju 1947 długa wędrówka do najwyższych urzędów PCF nagle przerwana w wyniku rezygnacji komunistycznych ministrów w ramach rządu, które odbyło się na wniosek prezydenta USA Harry'ego Trumana.

Od "złotego wieku" w agonii

Jesienią 1947 roku zespół z Moskwy Francuskiej Partii Komunistycznej w końcu wciągnąć w wir Radzieckiego konfrontacji bloków ze światem zachodnim i po raz kolejny musiała być w nieprzejednanej opozycji do własnego rządu. W październiku 1948 roku, Maurice Torez ("Francuz z obywatelem sowieckim duszy", jak nazwał Stalina) wezwał swoich ludzi do wsparcia Armii Czerwonej, kiedy przyjdzie do kraju. Podwójna lojalność FCP zawsze wolał dla Związku Radzieckiego, a nie francuskiego nacjonalizmu zamiast internacjonalizmu.

W słowach Stephen Courtois, 1945-1958 roku był "złoty wiek" w historii francuskiego komunizmu. Poprzez rozłożenie czynnik ostatni w 1935-1936 XX dodanej wzrostu poprzez stronę zajmuje decydujący udział w ruchu oporu i wyzwolenia kraju. Obecność około 25% parlament dał komunistom zablokować system polityczny IV RP.

Ale po powrocie w 1958 roku rząd Charles de Ґollya FCP doznał pierwszy znaczący kryzys polityczny, przegrał wybory parlamentarne 1.000.000 głosów. W 1960 roku, wyzwaniem dla partii komunistycznej było pojawienie się nowych wartości społecznych w wyniku wejścia Francji w czasach post-przemysłowych, co spowodowało kryzys proletariackiej tożsamości komunistycznego i stopniowego niszczenia Segregacja pracowników, odgrodzonej od reszty społeczeństwa komunistycznego. Mimo nowych trendów w życiu publicznym i wzrost tego zjawiska w krajach zachodnich yevrokomunizmu zorientowanej na reformizmem społecznej, francuski czerwony byli zwolennicy stalinowskiego modelu, wyrzucić je w 1930-1940 roku. Kryzys pogłębił upadek ruchu komunistycznego "Unii Lewicy" w 1978 roku (był u władzy od 1972 roku) oraz inicjatywy przejścia na lewej stronie komunistów do socjalistów, Francois Mitterranda.

Ostry spadek władzy publicznej ZSRR w 1980 roku i późniejszego upadku reżimów komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej doprowadziły do ​​stopniowego mutacji PCF i agonii, że Stephane Courtois nazwany "śmierć francuskiego komunizmu." Jednak wyniki ostatnich wyborów prezydenckich w tym kraju potwierdzające żywotność idei komunistycznych, zdolność ich społecznych PCF komórek rehenerovuvaty pod wpływem nowej sytuacji - światowego kryzysu finansowego i stopniowego wycofywania z socjalnego modelu państwa. Ciało obce pochodzenie totalitarne słaby, ale to nadal jego destrukcyjne działanie na organizm demokracji francuskiej.


Powrót, do początku strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Reklama

 

 

 

Polecane strony

 

Video-Filmowanie

 

Kontakt

 

e-mail

 

>> Formularz kontaktowy <<

 

Copyright © Jan Dąbrowski 2008

designed by Jan Dąbrowski 2008

http://seiserhof.com . this one . Site . Tanxx.com/ . https://afic.org