Site Navigation
Home
Forum dyskusyjne
Materiały tekstowe
Materiały dźwiękowe
Materiały filmowe
Materiały fotograficzne
Statystyki

 

 

 

Godło PRL

Książki:

 

 • Wydział Historii Partii KC PZPR - "Julian Marchlewski", Książka i Wiedza, 1950r.

 

 • J. Lider - "Pogadanki o dialektyce i materialiźmie", PIW, 1949r.

 

 • Nikołaj Ryżykow - "Główne kierunki rozwoju gospodarczego i społecznego ZSRR na lata 1986-1990 oraz w okresie do roku 2000"
 • Jak pozbyliśmy się komunizmu Czołowi naukowcy w Europie Środkowo-Wschodniej i Studiów rozważyć komunizm jako nieudanej próby modernizacji Rosji.

  Zaprojektowany jako świeckiego ideocracy (genialny termin użyty po raz pierwszy Raymond Aron, a później za nową interpretację Ernest Gellner) i mesjańskie obietnica zbiorowego zbawienia sowieckiego komunizmu, jednak zawsze przypominał świętego symboliczną moc typu bizantyjskiego, charakteryzuje się połączeniem sakralnych i świeckich elementów zarządzania. Nowoczesny w swojej konstrukcji, ale archaicznej organizacji symboliczny może mieć długą dyvuvatyme i trafi do zachodnich naukowców jako fałszywą obietnicą nowoczesności z ludzką twarzą. Udane porównać komunizm i protestantyzm z lekką ręką Weber rzucić światło na komunizm, jak nieudana próba tworząc alternatywną cywilizację. Analizowanie przyczyn i źródeł zachodnich wyobrażeń o Związku Radzieckim, litewsko-imigrant politolog Aleksandras Shtromas uzgodnione z francuskiego filozofa i politologa Alain Besançon: "Tajemnica sukcesu sowieckiego reżimu - niezdolność do zrozumienia." Shtromas Zachód skrytykował błędne poglądy na temat charakteru i fundamentów reżimu sowieckiego, a przede wszystkim podkreślić, że Związek Radziecki - nie jest kontynuacją przedrewolucyjnej Rosji Imperium. Zwolennicy tego podejścia, traktowanego jako politolog, oszukują samych siebie ", jak ZSRR - to przede wszystkim państwo ideologiczne. Jego istotą jest komunizm, a jedynym celem władców. - Panowanie komunizmu nie tylko w Rosji, w obwodzie, ale na całym świecie "

  Co ciekawe, Shtromas wyraźnie wyznacza się «Ancien Regime» (fr. Starego porządku) przedrewolucyjnej reżim i Związku Radzieckiego. Po jego teoria kontrastuje nie tylko wspólne teorie zachodnie wspomniano powyżej, ale także z koncepcją opracowaną przez niektórych polityków bałtyckich od 1990 roku, zgodnie z którym Związek Radziecki był stare rosyjskie imperium pod płaszczykiem państwa radzieckiego.

  Niektóre byłych wysokich rangą członków partii odegrał ważną rolę w polityce litewskiej po 1990 roku, ale nikt nie wątpił w zasadność i naturalność stan niezależnego

  Były szef litewskiego parlamentu Vytautas Landsbergis, którego nazwa związana jest z ruchu niepodległościowego, wierzył, że komunizm był doskonały ekran rosyjskiego imperializmu. Tymczasem litewski poeta Tomas Venclova, jak jego bliski przyjaciel Aleksandras Shtromas nigdy postrzegane polityczną i moralną utożsamia komunizmu i rosyjski imperializm. Wśród odrodzenia imperializmu i wynikające z intensyfikacji rosyjskiej faszyzmu, cynicznie i bezczelnie skierowane przeciwko Ukrainie, problem wydaje się być bardzo ważne i trudne.

  Jako wybitny osoby w Związku Radzieckim, a także dysydent i nieprzejednanym wrogiem reżimu sowieckiego, jego działania i wypowiedzi Shtromas odrzuciły wszelkie sugestie o rzekomym bigoterii i ideologicznej jednostronności narodu radzieckiego w wyniku nieuzasadniona propagandy politycznej. Zamiast porpatysya homo sovieticus, wyrażoną zapałem Rosjan i ideologicznych lub "ludzi sowieckich", skupił się na ideologii partii komunistycznej i marksizmu-lyeninizmu - miecz i tarcza wspomnianego systemu. Według Shtromasa, komunizm partii - tylko reżimu opartego na rządach partii, oligarchii lub partocracy które doprowadziły nieustanną wojnę z własnym społeczeństwem, udając, że chroni ją przed rzekomymi zagrożeniami i spisków zewnętrznych i wewnętrznych wrogów. Ernest Gellner trafnie nazwał upadku komunizmu nagłej śmierci latach 1989-1990 rywalizujące cywilizacje, które próbowały samolehitymizuvatysya dumą jako następca Oświecenia. W rzeczywistości, upadek reżimu był bardzo powszechne i opuścił pokolenia Europy Wschodniej w próżni politycznej i moralnej. Zdarza się, jeśli, na przykład, papież ogłosił jeden dzień, że katolicyzm był wielki błąd i historyczna fikcja. Przed mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej w obliczu nieustające pytanie: czy byli głupcami, tchórzami, cynicy, a ich życie - na marne?

  Litwa rozproschalasya komunizmu zdecydowanie. Najważniejszym aspektem jest to w absolutnej odrzucenia KGB jakichkolwiek przejawów: rządu, nowej klasy przedsiębiorców lub politycznej. Niektórzy byli członkowie partii wysokich rangą odegrał ważną rolę w polityce litewskiej po 1990 roku, ale nikt nie miał wątpliwości, co do zasadności i naturalność państwa niezależnego. Jednak, podczas gdy Łotwa i Estonia postrzegane partii komunistycznej, jak ich grup politycznych, zdominowane przez Rosjan, litewscy komuniści doceniliśmy fakt, że niewątpliwie zdominowała KP.

  Pamiętam, że w 1992 roku niektórzy z moich kolegów kepkuvaly estońskich z Litwy ze względu na oszałamiające zwycięstwo byłej partii komunistycznej w wyborach parlamentarnych. Jednakże, ponieważ ten ostatni połączyła się z rywalami i przy jasno określonych celów polityki zagranicznej: do NATO i UE. Pomimo rozłamu w kraju, w związku z oceną roli Antanas Snechkusa, byłego pierwszego sekretarza CP na Litwie, który jest uważany za gorliwych stalinowców i jeszcze zaskakująco sentymentalną zwolennikiem kultury litewskiej, nikt nigdy nie kwestionował unię na tle pragnienie, aby pozbyć się z dziedzictwem komunizmu i stać się członkiem rodziny narodów europejskich.

 

 • A. Lewin - "Nauczyciel w walce o socjalistyczną przebudowę wsi polskiej", PZWS, 1954r.

Powrót, do początku strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Reklama

 

 

 

 

Polecane strony

 

Video-Filmowanie

 

Kontakt

 

e-mail

 

>> Formularz kontaktowy <<

 

Copyright © Jan Dąbrowski 2008

designed by Jan Dąbrowski 2008

For Example . all parameters . Click Here To View The Source Of The Post . www.bluegrassworks.com/ . link