Site Navigation
Home
Forum dyskusyjne
Materiały tekstowe
Materiały dźwiękowe
Materiały filmowe
Materiały fotograficzne
Statystyki

 

 

Godło PRL

 

Święta typowe dla okresu PRL

 

 • 1 maja -- Święto Pracy
 • 9 maja -- Dzień Zwycięstwa
 • 22 lipca -- rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN
 • 12 października -- Święto wojska, rocznica bitwy pod Lenino
 • 7 listopada -- rocznica rewolucji październikowej
 • 8 marca -- Dzień Kobiet
 • Liczne święta branżowe -- typu Dzień Drukarza, Dzień Odlewnika, Dzień Nauczyciela, Dzień Lotnika (23 sierpnia) itp.

 

 

 Święta zniesione w okresie PRL

 • 6 stycznia -- święto Trzech Króli
 • 3 maja -- rocznica Konstytucji 3 maja z 1791
 • 15 sierpnia -- święto Matki Boskiej Zielnej oraz, rocznica Cudu nad Wisłą w 1920
 • 11 listopada -- Święto Niepodległości Polski
 • Święta Pułkowe -- (przedwojenne)

Jednak punktem bifurkacji jest również pamięć komunizmu i Związku Radzieckiego. Zachód wiedział "socjalizmu w akcji", z których wschodnia część kontynentu czynienia od II wojny światowej. Wspomnienia z czerwonym tutaj odnoszą się przede wszystkim do działalności potężne partie komunistyczne we Francji i Włoszech w latach powojennych, a także zagrożenia ze strony ZSRR w okresie zimnej wojny, która hamuvala obecności wojskowej w Europie. To doświadczenie nie jest porównywalne z tragicznych codziennych krajach na Środkowym i Wschodnim.

Doskonała przeszłość, inna pamięć obciążenie stosunków z Rosją i ZSRR oraz roli interesów gospodarczych i strategicznych wyjaśnić różne podejście do Rosji Putina w Warszawie, Wilnie, Berlinie, Paryżu, Londynie i Pradze.

Zasadniczą sprawą, która dzieli pamięć historyczną UE, jest również kwestia Holokaustu i los Żydów. Podczas gdy wspólnota europejska została wykonana w celu zapobieżenia powrotowi do przestępstwa Świat na Zachodzie przez 20 lat po wojnie o ludobójstwie woleliby nie pamiętać. Temat, fundamentalne znaczenie dla zrozumienia nazizm milczy. Ale w następnych dziesięcioleciach stopniowo zajmował centralne miejsce w tamtejszej pamięci. Paradoksalnie, ta ewolucja była wynikiem vidsunennya tle innych narodów cierpiących z rąk nazistów i zbrodni komunizmu. Europa Wschodnia, gdzie istniały silne tradycje antysemityzmu i gdzie rozpoczęła dziedzictwo procesie Zagłady, w rzeczywistości, dopiero po 1989 roku, biorąc pod uwagę trudne europejskiej wizji przeszłości, w której Żydzi zajmują centralne miejsce i Środkowej.

Mit historyczny francusko-niemieckiego zrozumienie, które leżały u podstaw integracji europejskiej i który został zaprojektowany w pamięci Europy Zachodniej w latach powojennych, nie ma odpowiedniego wrażenia na wschodnich sąsiadów Niemiec, które nie uczestniczyły w procesie. Czynnik ten działa jako rodzaj legitymizacji poszukiwania nowych najemców "europejskiego domu" w jakiś sposób zagrozić bezwarunkową przywództwo Francji i Niemiec w UE, która popycha ich w tle.

Przepaść yevropam'yati także cesarski dziedzictwo krajach zachodnich (Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Belgia i Niemcy) i kolonialnej przeszłości narodów Europy Środkowej i Wschodniej, które były ofiarami różnych imperiów regionalnych (stworzonych przez Rosjan, Niemców , Austriacy, Turcy).

Jednak wzrost w dwóch częściach kontynentu, na podstawie wspólnego rynku, otwarte granice i wspólne wartości jest niemożliwe bez spójnej polityki historycznej lub "mentalność polityki", której celem jest tworzenie się tożsamości europejskiej. Ostatnie kroki UE w tym kierunku pokaże, nie będzie wydajna strategia budowania zbiorowej pamięci narodów europejskich.

Deklaracja odpowiedział natychmiast. Z zadowoleniem jako instytucji europejskich, rządów krajowych i OBWE, i "Żelazna Dama" francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z byłego premiera Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, sekretarza stanu Jason Kenney i byłym doradcą bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Że inicjatywa była ośrodkiem koncentracji Pradze międzynarodowych wysiłków na rzecz rozwoju prawną i historyczną wizję totalitarnej przeszłości i jego konsolidacji na poziomie europejskim. Do wspierania procesu Gdańsk w Parlamencie Europejskim stworzył stowarzyszenie non-partyzancki - Europejska Grupa pojednanie historyczne - prowadzone przez komisarza byłego Europejskiej Sandra lokalnie (łącznie 40 posłów z głównych partii UE), którego celem było opracowanie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących totalitarnej przeszłości w Europie.

Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, czeski lobbował decyzję 02 kwietnia 2009 Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie wspólnej świadomości kontynentu i komunizmu, na mocy którego przyniósł Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia - główny organ koordynujący UE w badaniu totalitaryzmu, a ogólnoeuropejski tsentr- pomnik ofiar reżimów totalitarnych. Ten dokument kommemoratyvnu wprowadziła powszechną praktykę na poziomie instytucji UE oraz z okazji Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Odpowiednie środki, co roku przypada na 23 sierpnia - w dniu podpisania paktu Ribbentrop - Mołotow.


Powrót, do początku strony

 

 
Reklama

 

 

 

 

Polecane strony

 

Video-Filmowanie

 

Kontakt

 

e-mail

 

>> Formularz kontaktowy <<

 

Copyright © Jan Dąbrowski 2008

designed by Jan Dąbrowski 2008

casinosve.com . интим мариуполь https://minuet.biz/